Produse contrafăcute vândute online, descoperite în urma unor percheziții de amploare organizate la Buzău

Zece percheziții domiciliare au avut loc în județul Buzău, într-o acțiune coordonată la nivel național în cadrul operațiunii „JUPITER”. Vizate sunt mai multe persoane suspectate că ar fi comercializat produse contrafăcute, inclusiv prin intermediul rețelelor sociale.

Acțiunea a fost derulată de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Buzău, sub coordonarea Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și a Inspectoratul General al Poliției Române. Perchezițiile au fost autorizate de instanțele din Buzău și Râmnicu Sărat.
Anchetatorii spun că suspecții ar fi pus în circulație produse purtând mărci identice sau similare cu branduri cunoscute, inducând astfel în eroare cumpărătorii.

În urma descinderilor, polițiștii au ridicat peste 930 de produse susceptibile a fi contrafăcute, de la odorizante de cameră, până la articole de îmbrăcăminte și încălțăminte, în valoare de aproximativ 52.500 de lei.

În paralel, inspectorii de la Protecția Consumatorilor Buzău au descoperit peste 1.300 de produse neconforme, în valoare de aproape 40.000 de lei. Este vorba despre produse de curățenie fără etichete în limba română, care au fost indisponibilizate.

Polițiștii atrag atenția că, în spatele unor prețuri foarte mici, se pot ascunde rețele de contrafacere sau chiar fraude online. Oamenii sunt sfătuiți să cumpere doar din surse autorizate și să verifice autenticitatea produselor.

Persoanele vizate în dosar beneficiază de prezumția de nevinovăție, iar cercetările continuă pentru stabilirea întregii activități infracționale.