Un fermier din Buzău a dat lovitura cu o plantă exotică, apreciată în marile restaurante: „vindem undeva la 25 de lei kilogramul”

O legumă foarte apreciată în restaurantele luxoase din toată lumea crește de câțiva ani și în pământ românesc. Vorbim despre broccolini, o legumă înrudită cu mai cunoscutul broccoli, dar mai gustoasă, pe care o cultivă buzoianul Daniel Toma. Fermierul vinde exotica legumă, cunoscută și ca baby broccoli, cu 25 de lei kilogramul.

Cultura de broccolini, singura din țară, se află în localitatea buzoiană Amara, pe un teren al bunicilor lui Daniel Toma. Acesta a început afacerea în agricultură cu producerea de sparanghel, iar ideea de a planta broccolini i-a venit în urmă cu trei ani.

”Eu am cultivat aici pe o mie și ceva de metri pătrați de unde credem că o să recoltăm undeva la 1.500 de kilograme. Marfa o ducem în Bucurelti, către băcănii, restaurante, dar și persoane fizice”, spune Daniel Toma, cultivator de broccolini.

Broccolini este alcătuit dintr-o tulpină verde acoperită cu florete, la fel ca broccoli. Tulpina este însă mai subțire și are coroane mai fragile decât floretele dense de la broccoli. Leguma cultivată de buzoian are o aromă ușoară, gust dulceag, distinct și textura mai aproape de cea a sparanghelului.

Plantația de broccolini a lui Daniel Toma este unică la acest moment în România. Livrează numai în baza unor comenzi, iar pentru a rezista transportului, legumele sunt așezate în lăzi umplute pe jumătate cu apă.

”Atunci când așezăm recolta de broccolini în ladă, planta nu trebuie să conțină flori, nici să dea semne că începe să înflorească, pentru a fi mult mai bună calitativ. Se curăță de frunze și este gata de livrat, în lădițe”, spune Paul, angajat al exploatației agricole a lui Daniel Toma.

Fermierul din Amara vinde exotica legumă, cunoscută și ca baby broccoli, cu peste 20 de lei kilogramul, iar principalii clienți sunt din București.

”Noi la persoane fizice vindem undeva la 25 de lei kilogramul, un preț foarte bun pentru vremurile astea din România. Afară e mult mai scump. Pentru moment, pentru promovare, e ok. Trebuie acoperite unele costuri, în primul rând semințele, care se găsesc foarte greu, aduse de afară, apoi folia, sistemul de picurare, plus munca”, declară Daniel Toma, fermier.

Sunt mici diferențele între broccolini și broccoli, însă evidente pentru cei cu gusturi fine. Broccolini sunt mai gustoși și arată mai bine în farfurie, spun bucătarii care folosesc această legumă în preparatele lor.