Este criză de mere românești. Producția de fructe a scăzut în 2025 la cel mai redus nivel din ultimii opt ani. Procesatorii caută mere din import pentru sucuri și gemuri, iar clienții din piețe găsesc greu merele românești, dulci și aromate, și plătesc mai mult pentru ele.
Ne aflăm într-o livadă de meri din comuna buzoiană Vernești. Dacă altădată culesul era o activitate de rutină, anul acesta a devenit o muncă delicată.
Merele sunt atât de puține, încât fiecare pierdere contează. „Trebuie să le culegem măr cu măr, ca să le putem păstra așa cum sunt, să nu se bată. Anul trecut au fost foarte multe, anul ăsta sunt mai puțin. Sunt pomi în care merele sunt mai micuțe”, spune Simona, angajată a fermei familiei Tudor din Vernești.
Într-un an agricol bun, ferma producea peste cinci tone de mere, din soiurile Golden și Bot de iepure. În 2025, însă, doar o parte dintre pomi au dat rod. „A fost un an mai slab decât anul trecut, pentru că gerul a prins exact când trebuia să facă floare. Sunt pomi care nu au rodit deloc. Cei mai feriți de vânt au ținut floarea și au mers mai bine”, explică Viorel Hola, șef de fermă.
Cultivatorii resimt din plin lipsa unei producții normale, iar efectele se văd direct în piață. Oferta este redusă, iar prețurile au crescut. În Piața Centrală din Buzău, un kilogram de mere costă peste 7 lei. „Toți spun că-s scumpe, dar producătorul spune că a cheltuit mult. Plătește două milioane de lei pe zi”, afirmă un comerciant.
La tarabe, gustul dulce și aroma specifică merelor românești sunt mai greu de găsit, iar cumpărătorii trebuie să fie mai perseverenți dacă vor exact soiul preferat. „Mărul românesc este mult mai bun decât merele din țările vecine pentru faptul că pomii cresc pe un sol de calitate”, spune un client.
Anul 2025 este dificil nu doar pentru cultivatori, ci și pentru procesatori. Fabricile de conserve, chiar și cele cu livezi proprii, sunt nevoite să cumpere mere din alte zone sau din străinătate pentru a menține producția de sucuri și gemuri. „De la noi o să facem, probabil, gemul pe care trebuie să ni-l asigurăm, iar pentru suc, cu siguranță, o să achiziționăm de la alții”, declară Dana Tudor, managerul unei fabrici de conserve.
Producția de mere din România este estimată în 2025 la aproximativ 420.000 de tone, cel mai redus nivel din 2017. Seceta prelungită și temperaturile ridicate au afectat grav pomii fructiferi.